2016 Yılı Çeşitlilik Vize Programı ile ilgili açıklama

‘2016 Yılı Çeşitlilik Vize Programı’ (DV-2016) için tanınan başvuru süresi, 1 Ekim 2014, Çarşamba günü Doğu Gündüz Saatine göre (EDT) öğlen 12:00 (GMT –4) ile 3 Kasım 2014, Pazartesi günü Doğu Standart Saatine göre (EST) öğlen (GMT –5) 12:00 saatleri arası olarak belirlenmiştir. Bu süre zarfında, başvurular, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın www.dvlottery.state.govadresinden ulaşılabilecek ve sadece elektronik olarak doldurulacak DV başvuru (E-DV) formları ile yapılmalıdır. Elektronik ortam haricinde, kağıt formların kullanıldığı başvurular kabul edilmeyecektir. Elektronik ortam başvuru işlemi sonrasında, işlemin tamamlandığını gösteren internet sayfasının çıktısı alınmalı ve bu sayfadaki bilgiler daha sonra, başvuru sonucunu kontrol etmek amacıyla kullanılmalıdır.

Tüm adaylarımızı, başvuru işlemlerini, en son haftayı beklemeksizin tamamlamaları yönünde teşvik etmek isteriz. Yoğun talep nedeniyle, websitelerinde gecikmeler olabileceğini; 3 Kasım 2014 öğle saati (Doğu Standart Saati )sonrasında yapılan başvuruların geçersiz sayılacağını önemle hatırlatırız.

Kongre himayesinde  yapılmakta olan Çeşitlilik Göçmen Vize Programı (DV), ABD Dış İşleri Bakanlığı tarafından yürütülmekte olup, her yıl Göçmenlik  ve Vatandaşlık Yasası (INA)’nın  203 (c) maddesince belirlenmiş şartlara göre düzenlenmektedir.

DV Programı’na başvurabilecek belirli aday grubu, ‘çeşitlilik (vizesine başvurabilen) göçmenler’ başlığı altında – 1990 Yılı Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası (INA)(Pub. L. 101-649)’nın 131.Bölüm’ünde- yeniden düzenlenmiştir. Sözkonusu yasanın, Bölüm 201(e) ve 203(c) uyarınca, ABD’ye göçmenlik başvurusu oranı düşük olan ülkelerin vatandaşlarına tanınan bir imkan gereği, her mali yıl süresince, asgari 55,000 adet ‘Çeşitlilik Vizesi’ çıkartılmak üzere hazır bulundurulur.  Kongre,  1999 yılı ‘Çeşitlilik Vize Programı’ (DV-1999)’ndan günümüze, her yıl bu statüdeki  vize başvurularından,  5,000 adedini,  Nikaragua ve Orta Amerika Yardım Yasası (NACARA) gereğince düzenlenmesi amacıyla ayırmıştır.

Her yıl düzenlenen DV programından, basit ancak taviz verilmeyen bazı katı kurallarla sınırlandırılmış, yeterlilik şartlarına uyan kişiler yararlanabilmektedir. DV programını kazananlar, bilgisayar tarafından rastgele yapılan bir çekiliş yöntemi ile belirlenmektedir.

Vizeler, altı coğrafi bölge arasında paylaştırılır. Vizelerin verilmesinde gözetilen iki kriter; göçmenlik vizesi başvuru oranı düşük olan bölgelere daha yüksek sayıda vizelerin verilmesi;  ve son beş yıl içinde A.B.D’ye 50,000 fazla göçmen ihraç etmiş olan ülkelerin vatandaşlarına vize tanınmaması yönündedir. Bir başvuru yılı süresince, hiç bir ülkeye, verilecek tüm vizelerin toplamının yüzde yedisinden fazlası tanınmayacaktır.

2016 yılı DV Programı çerçevesinde, geçen beş yıllık dönemde, 50,000’den fazla göçmen ihraç etmiş olması nedeniyle, başvurusu kabul edilmeyecek olan ülkeler aşağıdaki gibidir : BANGLADEŞ , BREZİLYA , KANADA , ÇİN (Anakıta doğumlu) , KOLOMBİYA , Dominik Cumhuriyeti, Ekvator , El Salvador, Haiti , Hindistan , Jamaika, Meksika, Nijerya , Pakistan , Peru, Filipinler, Güney Kore , Birleşik Krallık ve bağlı bölgeler  ( Kuzey İrlanda hariç ) ve VİYETNAM .

‘Doğuştan uyruk kazanan’ kişi, halen  ikamet ettiği veya vatandaşı olduğu ülkeden muaf olarak, söz konusu ülkede doğmuş kişi anlamındadır. Hong Kong SAR , Macau SAR , Tayvan ‘da doğmuş kişiler uygun kriterleri karşılamaktadır.

Dış İşleri Bakanlığı, DV-2005 yılı itibarıyla, DV süreçlerini daha etkili ve güvenli kılabilmek amacıyla, elektronik kayıt sistemi uygulamasını başlatmıştır. Yasa dışı göçmenlik, bir kişinin birden fazla başvuru girişinde bulunması, belgelerde yolsuzluk gibi durumları önlemek amacıyla, özel teknoloji ve benzeri yöntemlerden yararlanmaktayız.

Dış İşleri Bakanlığı, DV-2016 yılı göçmenlik vizesi  başvuru sonuçlarını,  kabüllerini,  ve mülakat detaylarını adaylara iletebilmek amacıyla, online bir işlem sürecini, bir kez daha uygulamaya koyacaktır.

5 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla,  DV-2016 göçmenlik vizesi adaylarına, sadece şahsa ait bir onay/teyid şifresi verilmektedir. Adaylar, bu onay şifresi ile, www.dvlottery.state.gov web sitesine girebilir; Başvuru Durumu Kontrol işlemleri  ile, DV-2016 kura sonuçları, başvuru girişlerinin kabul edilip edilmediği konusunda bilgi edinebilirler. Giriş başvurusu kabül edilmiş olan adaylar, hem kendileri hem de uygun kriterleri taşıyan aile bireyleri için,  göçmenlik vize başvurusu basamaklarını nasıl takip etmeleri  gerektiğini açıklayan bilgileri edinebilirler.

Vize Mülakatı için görüşme tarihinin öğrenilmesi ve teyid edilmesi  de, aynı şekilde, Başvuru Durumu Kontrol işlemleri ile gerçekleştirilecektir.

Başvuru için gerekli koşullar ve DV ile ilgili Sıklıkla Sorulan Sorular (FAQ) hakkında detaylı bilgi için, lütfenhttp://travel.state.gov/content/visas/english/immigrate/diversity-visa/instructions.html  adresinde yer alan, ‘2016 yılı DV Programı için izlenilmesi gereken basamaklar’a bakınız.Bir cevap yazın

WhatsApp chat