Amerika Şirket Kuruluşu

Özellikle yabancı yatırımcılar için çok karışık bir hal alabiliyor. Bu yüzden Amerika şirket kuruluşun ilk adımından bütün hukuki ve resmi işlemlere kadar yetkili bir firmanın yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu firmalardan en köklü olanı ise, alanında 41 yıllık bir hizmet süresine sahip olan ve Amerikanın, Florida Eyaletinde kurulmuş olan ancak tüm Amerika genelinde hizmet veren tecrübeli ve dinamik bir şirket olan Nova Group Holding, şirketler topluluğudur.

Nova Group, Amerika ve Türkiye’de, yatırım ve ticaret konularında, bireysel ve kurumsal bazda kapsamlı hizmetler vermektedir.

S-Corp ve C-Corp Amerika Şirket Türleri

S ve C Corporation şirketlerini oluşturan başlıca özellikler ve avantajları;
C-Corporation, şirket sahibini koruma altına alır. Bir şirketin en önemli özelliklerinden biri kişisel varlıkların korunmasıdır. Şirket ile ilgili herhangi bir borçlanma veya olumsuz durumlarda şirket sahibi ve hissedarları kendi şahsi mal varlıkları ile sorumlu değildir.
Devlet tarafından kabul edilip tanınan, sahiplerinden farklı bir tüzel kişiliğe sahiptir. Bu yüzden çoğu zaman sahiplerinden ayrı bir şekilde vergilendirilebilir (C Corporation), sözleşme yapabilir veya mahkemeye verilebilir.

Bu tür şirkteler hisse senetleri sahiplerine satılarak şekillendirilir. Hisse senedi ve tahvil satışları nakit girişi için de kullanılabilir.
Amerika Şirketin sahipleri yönetim kurulunu seçer. Şirket el değiştirdi durumda da varlığını devam etirebilir.
Genelde ortaklar (shareholders) şirkete yaptıkları yatırım miktarı kadar o firmanın borçları için sorumlu tutlabilirler.
Bazı durumlarda bu tür şirketler S Corporation olma yolunu da tercih edebilirler.
S Corporationların vergilendirilme şekli genel ortaklıklarinkiyle aynıdır. Hem şirket hem de şahıs olarak iki kere vergi ödemek yerine, şirketten alınan kar payı ve maaş birleştirilerek direk kişisel vergi şeklinde ödenebilir.

LLC Şirket Türleri – Limited Şirket

LLC şirketlerini oluşturan başlıca özellikler ve avantajları;

Türüne diğer şirket türlerinin avantajlı unsurlarının bir araya getirildiği bir yapı denilebilir. Esnaf/Tacir ve Genel ortaklık türü şirketlerdeki vergi avantajı ile Corporation şirketlerdeki kişisel sorumlulugun minimize edilme avantajlarının aynı anda sağlar.
Kişisel sorumluluktan korunmaya şöyle bir örnek verilebilir: Eğer bir müşteriniz yediği yemek yüzünden hastalanır veya restornattaki başka ihmaller yüzünden zarar görürse avukatlar evinize veya sahibolduğunuz başka yatırımlarınıza dokunamazlar. Esnaf / Tacir ve Genel Ortaklık yapısındaki sirketlerin aksine Limited Şirketlerde sadece şirkete yaptığınız yatırım için risk söz konusudur.

Eğer zincir restorant düşünülüyorsa hukuk uzmanları bütün şubeler için ayrı Limited Şirket kurulması tavsiye etmektedirler. Bu sayede şubelerden birinde yaşanan herhangibir olumsuzluk sonucu dava açılması durumunda sadece o şubenin malvarlığı riske girerken diğer şubeler korunmuş olur. Inc. veya Corporation yapısındaki şirketlerde de kişisel sorumluluk sınırlandırılmasına rağmen (LLC) Limited Şirket kurmanın başka avantajları mevcuttur.

Başlangıç için LLC daha esnek ve kurulması kolay bir Amerika şirket türüdür.

Yönetim kuruluna ve ortakların duzenli olarak toplanmasına gerek olmadığı gibi resmi kurumlar tarafından denetim ve kontrolü de daha azdır. Bir dezavantajı LLC Limited Şirketlerin halka açılamamasıdır.

General Partnership Şirket Türleri

Genel Ortaklık

General Partership (Genel Ortaklık) şirket yapısında ise iki veya daha fazla kişi bir işletmenin kontrol ve sorumluluğunu paylaşır. Esnaf/Tacir türü sürket gibi kurulması kolaydır. En basit ifadeyle ortaklıklar evlilik gibidir. Bu yüzden ortaklıklar kurulmadan önce göz önünde bulundurulması ve üzerinde tartışılıp karara bağlanması gereken unsurlar vardır.

Muhtemel anlaşmazlıkları önlemek için bütün ortaklar arasında yasal bağlayıcılığı olacak bir anlaşma imzalanması iyi bir fikirdir. Bu anlaşmada bulunması gereken bazı konuları şöyle sıralayabiliriz:

Kararların nasıl alınacağı, her ortağın başlangıçta yapacağı yatırımın miktarı, her ortağın görev, sorumluluk ve hakları, kar ve zarar paylasım metodu, kar dağılımının ne zaman ve nasıl yapılacağı, anlaşmazlıkların nasıl çözüleceği, yeni ortakların nasıl alınacağı, mevcut ortakların ortaklıktan nasıl ayrılabileceği.

NOVA LAND USA

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?

Danışmanlık Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Almak ve Sorularınız İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin. 

    Ad-Soyad*

    Epostanız *

    Konu *

    Mesajınız

    WhatsApp chat