Amerika’da Gayrimenkul Alımı Nasıl Yapılır?

Amerika’da Gayrimenkul Alımı Nasıl Yapılır?

Sanatçı, sporcu, politikacı ve topluma yön veren birçok kişinin yerleşim adresi olan Amerika Birleşik Devletleri, vatandaşlarına olduğu gibi misafirlerine de ayrıcalıklı imkânlar sunuyor.  50 eyaletten ve bir federal bölgeden meydana gelmiş bir Cumhuriyet olan ABD, ekonomisi ve politik gücü ile dünyada söz sahibi konumdadır. Birçok insan cazibesi ile dikkat çeken bu ülkede, Amerika oturma izni almak ve yerleşmek istemektedir.

Amerika’da Gayrimenkul Alımı Kolaydır

Amerika gayrimenkul alımı şartları eyaletlere göre farklı mevzuatlar içermektedir.  Ama genel olarak yabancıların ABD’de ev alamsı kolay bir işlemdir. İşlem olarak vatandaş ile yabancı arasında fark yoktur. Ancak kredili ev alınacaksa kredi olanakları bir miktar değişkenlik gösterebilir. Satıcının mülakat gibi ekstra bir isteği yoksa yabancının ev almak için ABD’ye gitmesi şart değildir. Anlaşma sağlandığı takdirde konsolosluklarda işlemler yürütülmektedir.  Basit olan bu eşlemler fazla zaman da almaz.

Tapu Temiz Olarak Devredilir

ABD’de tapu konularında yaşanabilecek riskler çözülmüştür. Bu özelliği ile Amerika yatırım için yatırımcının güvenli adresi olmaktadır. Tapu sigortası yapılarak tapu devir işlemleri temiz şekilde yürütülmektedir. Bu sigorta sisteminde ücret bir defa ödeniyor ve tapu devir teslimi yapılana kadar geçen süreyi kapsıyor. Amerika yaşam şartlarını güvenilir hale getiren bu sigorta kapsamında:

 • Satıcının sahibi olmadığı gayrimenkulü satması
 • Aynı gayrimenkulün birden fazla kişiye satması
 • Gayrimenkulde ipotek bulunması
 • Gayrimenkule ait aidat borcu bulunması
 • Gayrimenkule ait kurum vergileri ve borçları olması
 • Tapu sigortası maliyetin %1’i gibi ücretlere yapılan bir işlemdir.

Alım Satım İşlemleri Uzun Sürmez

Gayrimenkul almak isteyen yabancı eğer ABD’de ise işlem 1 hafta gibi sürede tamamlanmaktadır. Ancak alıcı ABD dışındaysa ve satıcının farklı işlem istekleri varsa bu işlemler 2-3 hafta sürebilmektedir. Eğer satın alınacak evde başka bireyler ikamet ediyorsa Amerika emlak alımı ve taşınma işlemleri ile bu işlem 3-4 haftaya kadar da uzayabilir.

ABD’de ev alma işlemi oldukça basittir. Gayrimenkul danışmanı ile görüşme ve form doldurma işleminden sonra talep edilen ücret kadar nakit olduğunu gösteren banka bilgisi ile satıcıya bilgi verilir. %5 oranında depozito emanet hesaba aktarılır. Anlaşmalar sağlandıktan sonra ev alma işlemi tamamlanır.

Amerika ev alma işlemlerinde kredi imkânları da vardır. 100.000 dolarlık ev için aylık 900 dolar ödeme ile kredi almak mümkündür. Uygun faiz oranlarında faiz oranları ile kredi veren bankalar ile ev alımı kolay şekilde kolaylaştırılabilir.

 

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?

Danışmanlık Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Almak ve Sorularınız İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin. 

  Ad-Soyad*

  Epostanız *

  Konu *

  Mesajınız

  WhatsApp chat